برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی چیست؟ 267 230 Vahid Sadatpour


برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی چیست

مطمئنا برای خیلی از دوستان این سوال پیش اومده که برنامه نویسی چی هست؟ وقتی به یه نفر میگیم برنامه نویس، ینی چی و اون شخص داره چی کار میکنه؟ برنامه نویسی یک شغل هست و یا اینکه اولین بار چه کسی برنامه نویسی کرد؟

تبریک میگم ، شما بعد از خواندن مطالب این مقاله ، پاسخ سوالات خودتون رو پیدا خواهید کرد. پس با مدرسه اشتغال شهر قدس همراه باشید…

تاریخچه ی کامپیوتر

بشر همواره در حال محاسبه کردن چیز های گوناگون اطراف خود است و از انواع کامپیوتر ها مانند چرتکه ، ماشین حساب ، رایانه و تلفن همراه برای این منظور بهره میبرد.

کامپیوتر های ابتدایی به شکل مکانیکی بودند(مانند چرتکه) و به تدریج و با پیشرفت بشر ، با پیشرفت کامپیوتر ها همراه بودیم. به شکلی در قرن ۲۱ تلفن های همراه ، با قدرت محاسبه بسیار بالا و حجم و قیمت مناسب، همواره در دسترس مردم هستند و میتوان از آنها بهره برد.

اما آغاز کننده ی راه کامپیوتر هایی که در حال حاظر از آنها استفاده میکنیم ، آلن تورینگ ، محقق ، دانشمند کامپیوتر ، ریاضی دان و رمز نگار بریتانیایی بود. در هیاهوی جنگ جهانی دوم ، آلمان ها الگوریتمی نوین و پیچیده برای رمزنگاری نامه های عملیاتی خود پیدا کرده بوندند و گروهی انگلیسی به رهبری آلن تورینگ ، به دنبال روشی برای رمزگشایی این الگوریتم بودند.

سر انجام آلن تورینگ به همراه تیم خود، موفق به ساخت اولین کامپیوتر قابل تنظیم و برنامه ریزی شد.

اولین برنامه نویس تاریخ یک زن بود

ماشینی که آلن تورینگ ساخته بود، با کمی تغییر توانست رمز عملیاتی آلمان ها رو بشکنه ، اما آلن تورینگ اولین برنامه نویس تاریخ نبود.

اولین کسی که توانست با استفاده از نوشته های آلن تورینگ و چارلز بابیج ، الگوریتمی طراحی کرده و روی ماشین(کامپیوتر) های آن زمان اجرا کند ، کسی نبود جز لیدی آدا لاولیس انگلیسی.

آدا لاولیس

برنامه نویسی

اما سوالی که ممکن است ذهن شمارا مشغول کند این است که چرا آدا لاولیس یک برنامه نویس است؟

ابتدا به تعریف برنامه نویسی بپردازیم.

برنامه نویسی یعنی بهینه سازی ، ترجمه و تبدیل نیاز های انسان به شکلی که برای کامپیوتر ها یا ماشین های محاسبه گر ، قابل فهم باشد.

به کسی که این فرایند را انجام میدهد و نیاز های محاسباتی انسان را با روش های متفاوت ، برای کامپیوتر قابل فهم میکند، برنامه نویس میگویند.

پس لیدی آدا لاولیس اولین شخصی بود که توانست برنامه نویسی کند.

چگونه برنامه نویسی کنیم؟

خب، حالا که متوجه شدیم برنامه نویسی چیست و برنامه نویس کیست ، نوبت به روش برنامه نویسی میرسد. یعنی برنامه نویس ها چگونه میتوانند با کامپیوتر در ارتباط باشند و نیاز های خود را از این ماشین بخواهند.

همانطور که انسان ها ، برای برقرای ارتباط با یکدیگر ، از زبان استفاده میکنند ، برای برقرای ارتباط با کامپیوتر نیز، باید زبان آن را بلد بود. کسی که برنامه نویسی میکند، در اصل با زبانی قابل فهم برای کامپیوتر ، با این ماشین ارتباط برقرا میکند، که به این زبان ، زبان برنامه نویسی گفته میشود.

در سال های اخیر، زبان های بسیار متنوع ، سخت ، ساده ، پیشرفته و یا غیر کاربردی بسیاری ساخته شده اند و برنامه نویسان ، برای برنامه نویسی از این زبان ها بهره میبرند.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردم که یک دید کلی از برنامه نویسی براش شما ایجاد کنم.

اگر شما هم میخواهید با کامپیوتر خود صحبت کنید ، نیاز خود را به او بگویید و پاسخ دقیق ، سریع و علمی ای از الگوریتم خود دریافت کنید ، یا به عبارت دیگیر برنامه نویسی کنید ، مقاله های بعدی مدرسه اشتغال شهر قدس را دنبال کنید و با ما همراه باشید.

لطفا نظرات ، سوالات و یا پیشنهادات خود را در بخش نظرات ، مطرح کنید