رزومه ساز

رزومه چیست؟

رزومه یا resume ، سند کوتاهی است که معمولا بیش از یک صفحه نیست، زیرا خواننده زمان زیادی را برای خواندن آن صرف نخواهد کرد. هدف رزومه آن است که کمک کند تا فرد از یک رقابت با موفقیت خارج شود. متقاضیان کار باید رزومه خود را با فرصت شغلی که متقاضی آن هستند تطبیق دهند. در واقع، این به نفع متقاضیان است که رزومه خود را برای یک فرصت شغلی به نوعی تغییر دهند که نیازهای آن را پوشش دهد. در تدوین رزومه، نیازی به حفظ ترتیب تاریخی نیست و الزامی ندارد که همه فعالیت‌های حرفه‌ای فرد را شامل شود. در واقع، رزومه یک سند به شدت قابل سفارشی‌سازی است.

 

CV چیست؟

CV سرنامی برای عبارت «Curriculum Vitæ» است و در لاتین معنی «دوره زندگی» می‌دهد. CV یک سند عمیق است که می‌تواند در دو یا تعداد بیشتری صفحه تنظیم شود و شامل سطح بالایی از جزئیات پیرامون دستاوردهای فرد است. این سند، چیزی بیش از یک بیوگرافی شغلی محسوب می‌شود. CV همه جزئیات تحصیلی فرد به همراه هر دستاورد دیگری مانند آثار چاپی، جوایز و افتخارات او را شامل می‌شود. این سند، باید ترتیب زمانی داشته باشد و یک چشم‌انداز از کل فعالیت‌های حرفه‌ای فرد ارائه کند. CV یک سند ثابت است و برای فرصت‌های شغلی گوناگون تغییر نمی‌کند، تنها تفاوت آن برای جایگاه‌های گوناگون، توصیه‌نامه‌ای است که همراه CV قرار داده می‌شود.

 رزومه و CV چه تفاوت‌هایی دارند؟

تفاوت‌هایی بین رزومه و CV وجود دارد. سه تفاوت اساسی میان این دو، عبارت است از طول، هدف و طرح. رزومه یک چکیده کوتاه از مهارت‌ها و تجربیات فرد در یک یا دو صفحه است، اما CV یک سند دارای جزئیات محسوب می‌شود و می‌تواند بیش از دو صفحه نیز باشد. رزومه برای هر فرصت شغلی سفارشی‌سازی می‌شود، در حالیکه CV یک سند ثابت است و صرفا توصیه‌نامه همراه آن برای فرصت‌های علمی/شغلی گوناگون متفاوت خواهد بود.
CV یک ترتیب تاریخی واضح دارد که طی آن، همه فعالیت‌های حرفه‌ای فرد به ترتیب چینش می‌شوند. در حالیکه، در رزومه می‌توان محتوا را به نوعی چینش کرد که به شکل بهتری نیازهای شغلی که فرد متقاضی کسب آن است را پوشش دهد. تفاوت اصلی رزومه و CV این است که CV یک رکورد کامل از تاریخچه شغلی فرد به حساب می‌آید، اما رزومه یک لیست مختصر و هدفمند از مهارت‌ها و دستاورهای فرد محسوب می‌شود. به طور خلاصه باید گفت:
 CV: طولانی، پوشش‌دهنده همه فعالیت‌های حرفه‌ای فرد و یک سند ثابت.
 رزومه: کوتاه، بدون قواعد قالب‌بندی خاص و یک سند به شدت قابل سفارشی سازی.

چرا داشتن رزومه و خوب نوشتن آن اهمیت دارد؟

رزومه به عنوان پلی میان شما و کارفرمای احتمالی تان عمل می کند، بنابراین اهمیت آن را نباید دست کم بگیرید  برای اولین اثرگذاری، مهم است که رزومه شما در میان سایر رزومه ها دیده شود. این به شما بستگی دارد که کارفرما چطور شما را به یاد بیاورد. از آن جا که شرکت ها برای مصاحبه با همه کاندیداها زمان ندارند، از آن ها رزومه می خواهند تا بهترین شان را برای همکاری انتخاب کنند.

کارفرماها رزومه ها را آن قدر رد می کنند تا به رزومه مورد نظرشان برسند. این زمانی است که یک رزومه تمیز، دقیق و به خوبی ساختاریافته می تواند خودش را نشان دهد.

در سایت های زیر می‌توانید رزومه خود را بسازید

  رزومه خود را بسازید.

رزومه خود را بسازید.

رزومه خود را بسازید.

رزومه خود را بسازید.

رزومه خود را بسازید.

  رزومه خود را بسازید.

 رزومه خود را بسازید.

 رزومه خود را بسازید.

 رزومه خود را بسازید.

رزومه خود را بسازید.

مشاوره تهیه رزومه، تقاضا نامه و توصیه نامه

مشاوره حضوری

مشاوره آنلاین

اشتراک گذاری: