نصب پایتون

نصب پایتون (Pyhon) : از سایت https://www.python.org/ در این سایت علاوه بر دانلود پایتون می توان از توضیحات آن نیز استفاده کرد. دو گزینه پایین را انتخاب کرده و تیک زده و سپس گزینه install now را زده  و برنامه را نصب کنید. توجه داشته باشید حتما حتما گزینه های add to path را فعال کنید.

توضیحات تکمیلی برای نصب

لطفاً دقت داشته باشید که نرم‌افزارهای برنامه‌نویسی مورد نیاز شما با سیستم‌عامل رایانه‌ی شما سازگار باشند.

اکستنشن‌ها در واقع برنامه‌های کوچکی هستند که به VS Code اضافه می‌شوند. این برنامه‌ها امکانات و ویژگی‌های جدیدی را به محیط VS Code می‌آورند. اکستنشن‌ها سبب می‌شوند که VS Code تواناتر و کارآمدتر شود و شما بتوانید بهتر و راحت‌تر برنامه‌نویسی کنید.

برای مثال، یک اکستنشن می‌تواند به شما کمک کند تا کد خود را زیباتر و منظم‌تر بنویسید. یا اکستنشن دیگری می‌تواند به شما امکان اجرای برنامه‌های پایتون را بدهد یا اکستنشن دیگری خطا یابی کد را انجام میدهد.

متن باز (Open Source) به نوعی از نرم‌افزار اشاره دارد که در آن، کد منبع برنامه به صورت عمومی در اختیار همه قرار می‌گیرد. یعنی هر کسی می‌تواند کد برنامه را مشاهده، تغییر و بهبود دهد و معمولاً به صورت رایگان در اختیار عموم قرار می‌گیرند.

این ویژگی‌های منحصر به فرد سبب می‌شود که متن باز، انعطاف‌پذیری، شفافیت و همکاری بیشتری نسبت به نرم‌افزارهای انحصاری داشته باشد. همچنین به کاربران این امکان را می‌دهد که برنامه‌ها را به نیازهای خود فارشی‌سازی کنند. به طور کلی، متن باز بودن به معنای آزادی استفاده، مشارکت و توسعه نرم‌افزارها است.وی اس کد یک برنامه متن باز است.

Stack Overflow یک پلتفرم آنلاین است که به شما امکان می‌دهد تا سوالات خود در مورد برنامه‌نویسی، الگوریتم‌ها، ابزارهای توسعه و سایر موضوعات فنی را مطرح کنید. دیگر کاربران متخصص این حوزه به سوالات شما پاسخ خواهند داد و این پاسخ‌ها توسط کاربران دیگر ارزیابی و امتیازدهی می‌شوند.

IDE (Integrated Development Environment) در برنامه‌نویسی به یک محیط نرم‌افزاری اشاره دارد که توسعه‌دهندگان برای نوشتن، آزمایش و اجرای کد از آن استفاده می‌کنند. IDE ابزارهای مختلفی را در یک محیط یکپارچه در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌دهد.

مفسر (Interpreter) کد برنامه را به طور مستقیم و در زمان اجرا تفسیر و اجرا می‌کند، در حالی که کامپایلر (Compiler) کل کد را به یک فایل اجرایی تبدیل می‌کند.

در VS Code، برای ساخت یک فایل پایتون جدید، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. ابتدا در سمت چپ پنجره VS Code، روی آیکون فولدر کلیک کنید تا یک پروژه جدید ایجاد شود.
  2. در پنجره سمت چپ که درخت پوشه‌ها را نمایش می‌دهد، روی نام پروژه راست‌کلیک کرده و گزینه “New File” را انتخاب کنید یا با کلید های میانبر ctrl+N اقدام با ساخت فایل جدید کنید.
  3. در پنجره ای که باز می‌شود، نام فایل خود را با پسوند “.py” وارد کنید، (py.نام فایل) به عنوان مثال “my_script.py”.
  1. پس از ایجاد فایل، محیط ویرایش کد در VS Code باز می‌شود و شما می‌توانید شروع به نوشتن کد پایتون کنید.
  1. هنگام نوشتن کد، از ویژگی‌های هوشمند VS Code مانند تکمیل خودکار (IntelliSense)، راهنمای تایپ و ابزارهای refactoring استفاده کنید.
  2. پس از نوشتن کد، می‌توانید برنامه را از طریق ترمینال داخلی VS Code اجرا کنید. برای این کار، کافی است در ترمینال دستور “python my_script.py” را وارد کنید.
  3. در صورت نیاز، می‌توانید کد خود را با کلیدهای میانبر ctrl+S ذخیره کنید تا آخرین تغییرات شما ذخیره شود.

در VS Code، از ترمینال می‌توان برای اجرای برنامه‌های پایتون استفاده کرد. برای اجرای برنامه پایتون در ترمینال VS Code، کافی است در پنجره ترمینال دستور “python filename.py” را وارد کنید، به جای “filename.py” نام فایل پایتون خود را قرار دهید. این دستور، برنامه پایتون را در ترمینال اجرا خواهد کرد و خروجی آن را نمایش خواهد داد.علاوه بر این، در VS Code می‌توان از کلیدهای میانبر Ctrl+F5 نیز برای اجرای برنامه‌های پایتون استفاده کرد. ترمینال VS Code یک ابزار بسیار کاربردی و قدرتمند برای توسعه و اجرای برنامه‌های پایتون به شمار می‌رود.