مشاوره شغلی:

آیا می دانید مشاوره شغلی چیست و مشاور شغلی چه کمکی می تواند به شما بکند؟ آیا می دانید هدف شما از انتخاب این شغل چیست؟ آیا اطلاعات کافی در مورد شغل انتخابی خود دارید؟ آیا از شغل انتخابی خود رضایت دارید؟ آیا تا کنون به مشاور شغلی مراجعه کرده اید؟ آیا می دانید چه زمانی باید به مشاوره شغلی مراجعه کنید؟  آیا می دانید چه مسائلی را باید با مشاور در میان بگذارید؟ ما در این مقاله درباره این سوالات حرف خواهیم زد و همچنین درباره انتظاراتی که بایستی از یک مشاور شغلی با تجربه و جلسه مشاوره داشته باشیم، حرف می زنیم.

مشاوره شغلی که به آن مشاوره حرفه ایی یا راهنمای شغلی نیز گفته می شود، از شاخه‌ های مشاوره می باشد، که به اشخاص در مواجهه شدن با مسئله های شغلی کمک می کند و همه ی مسائل مرتبط به منابع انسانی را در بر خواهد گرفت.مهم ترین وظیفه ی مشاوران شغلی، ارائه دادن مشاوره حرفه ایی به مراجعه کنند گان با استفاده از تکنیک‌ های مشاوره ای و کمک به آن ‌ها در تصمیم ‌گیری ‌های پیچیده کاری و پشتیبانی در رویاروی با شرایط دشوار شغلی خواهد بود. 

ضروریت مشاوره شغلی

چرا مشاوره شغلی؟

تنوع مشاغل بسیار بیشتر از سال های گذشته است. بزرگان ما این همه گزینه برای انتخاب کار نداشتند، از میان این همه گزینه گوناگون، کدام یک متناسب با حال من می باشد؟ کدام شغل می تواند رضایت شغلی را برای من فراهم‌ کند؟از سویی دیگر هدف ما از شغل نیز بسیار بیشتر از گذشته می باشد. اکنون ما انتظار داریم که شغل ما علاوه بر این که درآمد خوبی برای ما داشته باشد، در راستای علاقه و استعداد های ما نیز باشد. حرف زدن از مسائلی هایی مثل استعداد یابی و علاقه ‌سنجی شاید دویست سال پیش خنده دار به نظر می آمد، اما امروزه اوضاع بسیار تغییر کرده است.

در راستای رسیدن به شغل خوب و مناسب، ما چندین بار دچار سرگردانی خواهیم شد. نمیدانیم چه هدفی از شغل داریم و کدام شغل، همان شغل رویایی و مورد علاقه ی ماست؟ در بین این سردرگمی و پیچیدگی، مشاور شغلی بهترین راهنمای ما در رسیدن به شغل مناسب خواهد بود. برخی مواقع یک مشورت شغلی خوب، ممکن است منجر به تصمیم‌ گیری بسیار بهتری گردد و همچنین سبب صرفه ‌جویی در وقت و سایر منابع گردد و همچنین زندگی را برای ما دل پذیر تر کند.

چه زمانی به مشاوره شغلی مراجعه کنیم؟

زمانی که از شغل فعلی خود راضی نیستیم و مدت هاست که با زحمت فراوان و با بد و بیراه گفتن به خود و این زمانه از خواب بیدار می شویم و مدام با خود تکرار میکنیم: از کارم بدم میاد، چی کار کنم؟
هنگامی که تصمیم به تغییر شغل گرفته ایم اما دارای استرس تغییر شغل می باشم و نمی دانیم دقیقا باید چگونه این کار را انجام دهیم، با مخالفت خانواده چه کنیم؟
زمانی که در حال تحصیل می باشم و متوجه شده ایم به هر علتی دوست نداریم در زمینه مربوط به رشته تحصیلی خود، فعالیت کنیم. حالا باید چه کار کنیم؟ تغییر رشته دهیم یا ادامه تحصیل و یا مقاطع بالاتر تغییر رشته دهیم یا …؟ (کارشناسی ارشد بخونیم یا نه؟) (به تحصیل خود ادامه دهیم یا نه؟ دکترا بخوانیم یا نه؟)

در جلسات مشاوره شغلی چه موضوعاتی بیان میشود؟

جناب مشاور لطفا مرا کمک کنید که چطور علائق خودم را بشناسم؟ آیا همین که در نگاه اول به بازیگر شدن علاقه دارم ، برای این که با اهمیت ترین سرمایه زندگی خودم  را در این راه صرف کنم کافی می باشد؟جناب مشاور من تصمیم خودم را برای تغییر شغل گرفته ام، اما از تغییر شغل ترس دارم و از شما راهنمایی می خواهم؟ هزینه و مخارج زندگی را چکار کنم؟ با مخالفت خانواده چگونه برخورد کنم؟مشاور گرامی، اکثرا می گویند که دکترا داشتن خوب تر از نداشتن آن می باشد، آیا حرف آن ها صحت دارد؟ آیا برای من به صرفه است که چند سال روی این موضوع وقت خودم را صرف کنم؟

مشاور شغلی ارجمند، لطفا من را راهنمایی کن که چگونه شغل کنونی خودم  را در راستای هدف های بلند مدت خودم قرار بدهم؟همان طور که خواندید، جلسات مشاوره شغلی مکانی برای صحبت کردن در مورد سوال هایی این چنینی است. ولی لازم است این نکته را متذکر شویم که اغلب شما بحث هایی را در این جلسه  ایجاد خواهید کرد تا مشاور شغلی، در صورتی که اطلاعاتی را که لازم است در مورد شغل شما و شرایط شما به دست آورد را از این راه کسب کند. به عبارتی این راه حل مناسبی برای ارائه مشاوره موثر است.

مشاوره شغلی چقدر موثر است؟

مطالعات نشان داده است که مشاوره شغلی یک ابزار عالی برای مبارزه با استرس شغلی مرتبط با موضوعات مربوط به سلامت روان ، مانند افسردگی و اضطراب است.علاوه بر این از طریق این مشاوره شما می توانید مسیر شغلی و کاری خود را مشخص کنید. از مشاوره و راهنمایی های افرادی که در این زمینه تخصص دارند استفاده کنید. به عبارتی به شما کمک خواهد کرد آینده شغلی و درامدی روشنی را برای خود تصور و برنامه ریزی کنید و در جهت رسیدن به این اهداف گام های خود را بردارید.

درنتیجه:

شغل یکی از تاثیر گذار ترین عوامل در زندگی روزمره ی همه افراد است و باید یک شغل مناسب، بر اساس علاقه و مهارت خود انتخاب کنند، زیرا اگر شخصی از شغل خود رضایت نداشته باشد، به طور حتم از زندگی خود نیز رضایت نخواهد داشت.

تعرفه های مشاوره شغلی مدرسه اشتغال دانشگاه آزاد اسلامی

مشاوره شغلی

ساعتی
تومان 300,000 ساعتی
 • حضوری - مجازی - تلفنی
 • حمایت و کوچینگ
 • هدایت شغلی
 • زمان توافقی

مشاوره شغلی

ماهانه
تومان 1,600,000 ماهانه
 • حضوری - مجازی - تلفنی
 • حمایت و کوچینگ
 • هدایت شغلی
 • تضمین شغل
پر فروش

مشاوره شغلی

راه اندازی استارتاپ
تومان 500,000 ساعتی
 • حضوری - مجازی - تلفنی
 • حمایت و کوچینگ
 • ارائه پلن رشد استارتاپ
 • زمان توافقی